Gönderen: wmwebtr | Ağustos 26, 2008

Burs veren şirketler, burslu okumak

Burs veren şirketler,burslu okumak,burs verenlerin listesi,nasıl burs alınır,burs veren kişiler,burs veren kuruluşlar,burs başvuruları

Bir yükseköğretim kurumuna yerleşmeye hak kazanan öğrencileri şimdi burs başvuruları bekliyor. Peki hangi vakıf, kurum ve üniversite burs veriyor. İşte telefon numaraları.

AYDA 750 MiLYON YTL BURS VEREN ÜNiVERSiTELER BiLE VAR

ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre yükseköğretim programına yerleştirilen adayları burs başvuruları bekliyor. Öğrencilere, üniversiteye, bölüme, memleketine ve ya bulunduğu şehre göre burs veren kuruluşların yanı sıra ayda 750 milyon maaş bursu verenler bile var. ÖSS 2005’de başarıyı yakaladınız ama maddi olanaklarınız yetersiz olduğu için eğitim hakkınızı kaybetme endişesi mi taşıyorsunuz? Burs veren devlet üniversiteleri, vakıf üniversiteleri ve bazı eğitim vakıflarını sizler için araştırdık. Eğitim, beslenme, sağlık, spor burslarının yanı sıra daha öğrenciyken milyarlarca lira tutarında maaş gibi burs olanaklarından yararlanabilirsiniz. İşte burs veren vakıf ve üniversiteler:

Hacı Ömer Sabancı Vakfı: 31 yıldır 24 bini aşkın öğrenciye burs veren vakıf, her yıl bir taban puan belirliyor. Bu yılın puanları henüz belirlenmemiş ama vakfın amacı hem başarılı hem dar gelirli öğrencilerin yüzünü güldürmek… Burs başvuruları 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Kasım ayı sonunda kazananların isimleri açıklanıyor. Vakıf, bursu, yükseköğrenim süresince her yıl 9 aylık bir süre için ve geri ödeme yükümlülüğü ile veriyor. Geri ödeme ise, okulunu bitirip, bir işe giren öğrenciden tam bir yıl sonra 24 ay taksitli olarak alınıyor. Tel: (0322) 363 09 88

Kurtsan Bilim Sanat ve Eğitim Vakfı: Her yıl çalışkan kız öğrencilere burs veriyor. Başarılı kız öğrencilere karşılıksız ayda 100 milyon lira olarak verilen bursa başvurmak için sadece yoksul ama başarılı olma şartı aranıyor. www.kurbilsev@kurtsan.com adresine başvurabilirsiniz.

Türk Eğitim Vakfı: Birçok öğrenciye burs imkanı yaratan TEV, 1967’den beri 135 bin 436 öğrenciye burs vermiş. TEV burslarından faydalanmak isteyen öğrencilerin, 1-31 Ekim tarihleri arasında www.tev.org.tr adresinden online başvuru yapmaları ve üniversitelerine teslim etmeleri gerekiyor. Burs alacak öğrencileri TEV adına üniversiteler belirliyor. Öğrencilerin başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olması en önemli kriterlerden biri. TEV bursu almak isteyen öğrencinin başka yerden kesinlikle burs veya kredi almaması gerekiyor. Ama harç kredisi bunun dışında tutuluyor. Bursta geri ödeme zorunluluğu yok. Ancak bu durum vicdani sorumluluğa bırakılıyor. İsteyen, kendisi gibi zor koşullarda okuyanlara destek olmak için geri ödeme yapabiliyor.

Tel: (0212) 217 58 58

Toplum Gönüllüleri Vakfı: TOG’un koşulları diğer vakıflardan oldukça ilginç… En önemli koşul, haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer almak… Türkiye’deki 60 üniversitede ağ kuran TOG’un diğer kriteri akademik başarı… Bursun devamlılığı için öğrencinin başarı devamlılığı esas alınıyor. Ortalama 130 milyon lira burs veriliyor. Geri ödemesi yok. Tel: (0216) 321 89 88

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı: Burs koşulları Eylül ayında ilan ediliyor. Başarılı, maddi durumu iyi olmayan, Anadolu’dan İstanbul’a okumaya gelen öğrencilere öncelik tanınıyor. Vakıf, özellikle kız çocuklarına, anne-babası olmayan öğrencilere burs vermeye özen gösteriyor. Vakıftan burs alabilmek için öğrencinin bir mülakattan geçmesi gerekiyor. Burs geri ödemeli değil. 1992’de kurulan vakıf bugüne kadar 10 binin üzerinde çocuğu burs vermiş. Tel: (0212) 274 15 02

İstanbul Sanayi Odası Vakfı: Eylül’de başvurular alınıyor. Karşılıksız olarak veriliyor. Dilekçe ile başvuru yapılıyor, uygun adaya burs veriliyor. Tel: (0212) 293 54 18

Sema Yazar Gençlik Vakfı: Maddi durumu yetersiz ve ÖSS puanına göre başarılı öğrencilere aylık 130 YTL burs veriyor. Başvurular Eylül’de başlıyor. Öğrencinin burs alabilmesi için ilk girdiğinde üniversiteyi kazanmış olması koşulu aranıyor. Henüz belli değil ama vakfın her yıl belirlediği bir taban puanı var. Başka bir yerden burs almamak da aranan diğer bir koşul. Bursun devamlılığı öğrencinin her yıl başarılı olma koşuluna bağlı. Geri ödemesi yok. Tel: (0312) 284 44 00

İstanbul Ticaret Odası: İTO, İstanbul il sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinin ekonomi ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere burs veriyor. Burs alabilmek için çeşitli yaş sınırları aranıyor. Öğrencinin başka bir yerden burs almaması koşulu da var. Geri ödemesi yok. Ara sınıf ise alt sınıftan dersinin olmaması gerekiyor. Özel üniversite ve ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları kabul edilmiyor. Her yıl Ekim-Kasım aylarında başvuru yapılabiliyor. Tel: (0212) 455 60 52

Sabancı Üniversitesi Yüksek Onur Bursu: İlk 200’e giren adaylara verilen büyük bir burs. Burs hakkı kazanan öğrenci şu imkanlardan yararlanıyor: Yıllık Öğrenim Ücreti’nin tamamından muafiyet, Yeni Teknoloji Kullanım ücretinden muafiyet (Yıllık 500 YTL), 4 kişilik yurt ücretinden muafiyet (Yurtta kalmak istemeyen öğrenciye güz ve bahar dönemlerinde 500 YTL ödeme), 9 ay boyunca ayda 250 YTL nakit ödeme, bursun devamı için yıl sonu genel ortalamasının 4,00 üzerinden en az 2,50 olması gerekiyor. Ayrıca her öğrenciye dizüstü bilgisayar hediye ediliyor.

Koç Üniversitesi Yüksek Başarı Bursu: ÖSS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içinden burslu olarak yerleştirilen öğrencileri kapsar. Bu öğrencilere sağlanan burs öğretim ücretini, masraflarına katkı olarak 9 ay süreyle ayda 150 dolar karşılığı YTL burs desteğini, öğrencilerin arzu ettikleri takdirde yurtlarda ücret ödemeden kalmasını kapsar. Bu öğrencilerden yurtta kalmayı tercih etmeyenlere 9 ay süreyle ayda 100 ABD doları karşılığı YTL ayrıca ödenir. Bütün bunlara ek olarak Yüksek Başarı Burslu öğrenciler, üniversitenin Çalışma Bursu programından da faydalanabilirler.

Kadir Has Üniversitesi Başarı Bursu: Bu burs, ÖSS sınavında puan türlerinin ilk 2000 kişi arasına giren SAY, EA, SÖZ tercihlerinde Kadir Has’la ilgili eğitim-öğretim biriminin kontenjanının % 20’si oranında öğrencilere verilir. Bu burs öğretim ücretinin tamamının alınmaması şeklinde gerçekleştirilir. Ayrıca bu öğrencilere, kitap giderlerini karşılamak üzere, Mütevelli Heyeti tarafından kabul edilen miktarda bir ek ödeme yapılabilir.

İstanbul Kültür Üniversitesi: Öğrencilerinin yüzde 25’i ÖSYM tarafından yerleşiyor ve öğrenim hayatı boyunca kesintisiz burs olanaklarından yararlanıyor. Öğrencilerin toplam yüzde 44’ü yani her 3 öğrenciden 2’si burslu okuyor. Burslar başarı ve ihtiyaç bursu olarak ikiye ayrılıyor.

Fatih Üniversitesi Maaş Bursu veriyor: 2005 ÖSS sıralamasında üniversitenin burslu programlarını tercih eden adaylardan ilk 100’e girenlere aylık 750 YTL, ilk 500’e girenlere aylık 600 YTL, ilk bine girenlere aylık 450 ve ilk 3 bine girenlere ise aylık 150 YTL karşılıksız burs veriliyor. Ayrıca kitap masrafları da karşılanıyor.

Okan Üniversitesi Onur Bursu: Okan Üniversitesi’ne yerleştirilen ve yerleştirildiği puan türünde ilk 100’e giren öğrencilere öğrenim ücretinden muafiyet yanında 9 ay süreyle aylık 500 YTL., ilk 101-500’e giren öğrencilere 400 YTL., 501-1000 arasına girenlere 300 YTL burs veriliyor.

Bahçeşehir Üniversitesi: Öğrencilerine en fazla burs imkanı sağlayan kurum… Mütevelli Heyeti Yüksek Onur Bursu; Türkiye genelinde ilk 100’e giren öğrencilere 9 ay süreyle öğrenim ücretine ek olarak 500 milyon lira burs veriliyor. Rektörlük Onur Bursu; Y-ÖSS sonuçlarına göre Bahçeşehir Üniversitesi’nin herhangi bir programına yerleştirildiği puan türünde Türkiye genelinde ilk 101-500’e giren öğrencilere 9 ay sürece öğrenim ücretine ilaveten 400 milyon liralık burs veriliyor. Mütevelli Heyeti ÖSS Onur Bursu; Türkiye genelinde 501-1000’e giren öğrencilere 9 ay sürece öğrenim ücretine ek olarak verilen 300 milyon lira burs veriliyor. Rektörlük ÖSS Onur Bursu; Türkiye genelinde ilk 1001-2000’e giren öğrencilere dokuz ay süreyle öğrenim ücretine ilave olarak verilen 200 milyon lira veriliyor. ÖSS Onur Bursu ise Türkiye genelinde ilk 2001-3000’e giren öğrencilere 9 ay süreyle öğrenim ücretine ilave olarak 100 milyon lira veriliyor.

Haliç Üniversitesi Başarı Bursu: Üniversite, ilk 1000 arasında yer alan başarılı öğrencilerin 4 yıllık tüm eğitim ve öğretim masraflarını karşılıyor. Eğer öğrencinin ihtiyacı varsa yurt, yemek ve kitap bursundan da faydalanması söz konusu olabilir.

İstanbul Ticaret Üniversitesi: 1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor. Yarışmalarda Türkiye’yi temsil edip derece alanlara spor bursu veriliyor.

BURS VEREN ÖZEL KURULUŞLAR

Adana Ticaret Odası Sosyal Eğitim Vakfı, Adana’da ikamet eden, başarılı 1125 öğrenciye burs veriyor.
Adıyaman Eğitim Vakfı, Ankara’da okuyan Adıyamanlı 40 öğrenciye burs veriyor.

Afyon doğumlu öğrencilere burs veren Afyon Eğitim Vakfı maddi durumu yetersiz, başarılı ve okul masrafı ağır olan öğrencilere öncelik tanıyor.

Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı, Türkiye’nin her yerinden yapılan başvuruları değerlendirerek, başka kuruluştan burs almayan 85 öğrenciye burs verecek.

Ali Osman Sönmez Vakfı, tekstil ve mühendislik bölümlerde okuyan Bursa doğumlu 52 öğrenciye burs veriyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara ili sınırlarında oturan maddi durumu yetersiz 7500 üniversite öğrencisine 8 ay boyunca 25 YTL eğitim yardımı yapıyor.

Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı ağırlıklı olarak işletme, iktisat ve mühendislik bölümlerinde okuyan 100 öğrenciye aylık 125 YTL veriyor.

Atatürk Vakfı İstanbul’daki devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriyor.

Avni Akyol Vakfı maddi durumu yetersiz ve tercihen Düzceli üniversite öğrencilerine burs veriyor.

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, B.Ü. öğrencilerine başarı, gereksinim, özel burs ve yüksek lisans bursu veriyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa’da okuyan veya Bursalı 1500 lisans öğrencisine burs veriyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, her yıl 5 bin maddi durumu yetersiz lisans öğrencisine burs veriyor. GAP Bölgesi’nde hizmet veren ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezleri) maddi durumu yetersiz 27 üniversite öğrencisine burs verecek.

Ciner Grubu, şehit polis ve asker çocuklarına burs veriyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi maddi durumu yetersiz 100 üniversite öğrencisine dokuz ay boyunca 100 YTL burs verecek.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı, ailesi Ege Bölgesi’nde ikamet eden veya Ege Bölgesi’ndeki üniversitelerde öğrenim gören 400 öğrencisine burs veriyor.

Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir ve Bilecik doğumlu işletme, iktisat ve mühendislik öğrencilerine burs veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 42 bin 500 öğrenciye 7 ay boyunca burs verecek.

İstanbul Ticaret Borsası Vakfı, İstanbul ve Marmara Üniversitesi’nin İşletme, İktisat ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okuyan 450 lisans öğrencisine 9 ay boyunca burs verecek.

İTÜ Yüksek Mühendisler Birliği Vakfı, İTÜ öğrencilerine burs veriyor.

Lions Kulüp, başarılı, maddi durumu yetersiz 230 öğrenciye burs veriyor.

Malatya Eğitim Vakfı 800 öğrenciye burs veriyor. Bursiyerlerin yüzde 80’ini Malatya doğumlu, yüzde 20’sini Malatya’da okuyan öğrenciler oluşturuyor.

19 Mayıs Üniversitesi Vakfı, 19 Mayıs Üniversitesi öğrencilerine burs veriyor.

Sani Konukoğlu Vakfı her yıl 1118 üniversite öğrencisine burs veriyor. Bu yıl 280 kontenjanı var. Gaziantepli şehit çocukları hiçbir koşul olmadan, bedensel sakatlığı olan çocuklarsa raporla belgeleyerek bursa hak kazanıyor.

TÜBİTAK, ÖSS’de ilk 5 bin arasına giren ve fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, matematik, sosyoloji, ekonomi, psikoloji, felsefe, tarih bölümlerinde okuyan öğrencilere aylık 250 YTL burs veriyor.

Türk Anadolu Vakfı, Konya Selçuk Üniversitesi öğrencilerine burs veriyor.

Türk Eğitim Vakfı, ÖSS’de başarılı lisans öğrencilerine burs veriliyor.

Kanserle Savaş Vakfı, İstanbul’daki tıp fakültelerinde okuyan ikinci sınıf ve üstü öğrencilere 12 ay boyunca burs veriyor.

BURS VEREN ÖNEMLİ VAKIFLAR

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı: 0212 227 52 00

ODTÜ Geliştirme Vakfı: 0312 286 29 54

Türk Anadolu Vakfı: 0332 236 07 97

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı: 0212 257 86 79

Galatasaray Eğitim Vakfı: 0212 293 43 10

TED Ankara Koleji Vakfı: 0312 430 31 41

Haber: (SULTAN UÇAR-Star Gazetesi)

Reklamlar

Responses

 1. çok çok çok hitiyacım var şanlıurfadan 8 kardeş ve aylık geliri 600 ytl olan bir ailenin birayiyim anlıyorsunuz inş:S

 2. bu bursa ihtiyacım var benden hariç 5 kardeşim okumakta burs başvurumu kabul ederseniz sevinirim.

 3. ben daha ilköğretimdeyim ve burslu okuyorum bence çok iyi yapıyorlar

 4. ailemın benı okutacak ımkanı kısıtlı ve cok zorlanıyolar oyuzden kurumlarımız tarfından verılen burslara ıhtıyacım var burs basvurum ınsallah kabul gorur sımdıden tesekkurlerımı sunarım.

 5. üç kardeşiz ikimiz ünüversitedeyiz kardeşim liseye hazırlanıyor babam asgari ücretle çalışıyor gelecek için biraz destek istiyorum..yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. benim yaşım 27 ama okumak ve bir üniversite mezunu olmak istiyorum fakat benim iki çocuğum var.bu sene üniversite sınavlarına hazırlanamya başaldım.başladım ama birde bana sorun nasıl başladım arkamda 8000 tl borç ve iki çocuk ve askeri üçretle çalışan bir işçiyim hadi siz söyleyin ben ne yapım geçmişimemi ağlıyım yoksa bu hayatamı küseyim söyleyin ben ne yapımokumak istiyorum her ne kadarda değerini geç anlasamda okumak istiyorum gerisi siz büyüklerime kalmıştır. yardımınızı istiyorum.

 7. Ben elif ekim ayında 26 yaşıma giricem.ortaokulu ve liseyi açıköğretimden bitirdim aynı zamanda çalıştım.bu sene ünv. sınavına giricem allah nasip ederse inş.benim babamın annesi ve babası yok o yüzden ona destek olmak için çalıştım.dışardan okudum.ünv sınavını kazanırsam destek bekliyorum.ben babama destek olmak için çalıştım ama o bana ünv. hayatımda destek olamıcak eminim bu yüzden sizden destek bekliyorum.size nasıl ulaşabilirim.şimdiden teşekkür ediyorum.

 8. ben özel bi ünv burslu okuyorum akrabalarımın sayesinde bi yılı bitirdim 2 sınıfım bitimem için bursa ihtiyacım var arz ederim

 9. katü de anasınıfı öğretmenliği okuyorm.bursa ihtiyacım var. ilkgililere arz ederim.

 10. benim de bursa ihtiyacım var hemde çooook yapılan bu son zamlardan sonra bu gidişte okulumu dondurmak zorunda kalıcam…bu harçları ödememin imkanı yok..

 11. slm olsun herkese ülkemizde okumak isteyen o kadar genç olmasına rağmen maddi olanaklar yüzünden mecburen bu hedefinden uzaklaşmaktadır..3 kardeş üniversite okuyoruz,kız kardeşimde lise 3 te.babam asgari ücrete çalışıyo istanbul gibi bi yerde..ben son sınıf öğrencisiyim ne olur yardım edin de bitireyim bu okulumu..siz hayırsever insanlardan allah razı olsun.

 12. 3 çoçuklu bir ailenin ortanca çoçuguyum babam ozurlu ve felçli annemde özürlü tek bir emekli maşiyla geçim sağlıyoruz üniversiteyi kazandım ve okumakta ıstıyorum burs verirseniz sevinirim tesekkürler

 13. ailemin beni okutması konusunda maddi imkanları yeterli olmadığı için burs arıyorum.Şansımı bu şekilde araştırmalar yaparak ve başvurarak deniyorum. Ben yada bir başka ihtiyacı olan arkadasımıza burs vermek okumasında yardımcı olmak sanırım dünyada yapılabilecek en büyük iyiliklerden biri olmalı.Hayırsever insanların ilgilerine teşekkür ederim.

 14. merhaba, babam bizden ayrı yaşıyor ve bize maddi olarak hiçbir desteği yok.bu yıl istediğim okulu kazandım ama maddi olanaksızlıklardan dolayı kaydımı bile yaptıramama durumum var.bir çıkar yolu bulamadım ne olur bana yardım edin

 15. Merhabalar.Ben bu sene Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde üniversite hayatıma başlayacağım.Öss’de eşit ağırlık2 puan türüne göre Türkiye 299.su sözel2 puan türüne göre Türkiye 38.si oldum.Annem babam boşandılar ve şu an aylık net bi gelirimiz yok.Babam ise düşük bi maaş karşılığı çalışıyor.Bu sene abim de Ege Üniversitesi’nde okuyacak.Bursa çok ihtiyacım var.Yardım eden olursa çok minnettar olurum.Çok teşekkür ediyorum…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: